KOMÁRNO. V Komárne sa konali 29. júla Národné matičné slávnosti, ktorými si Matica slovenská (MS) pripomína 4. august 1863 ako deň svojho vzniku.
Víkendové podujatie, ktoré bolo po prvý raz v histórii na južnom Slovensku, ponúklo celodenné programy na troch pódiách. Svoje miesto tu mal moderný tanec, folklór, dramatické umenie, dychovka, muzikál, punk rock, folk aj zborový spev. "Trojdňové podujatie bolo festivalom priateľstva, spolupráce, ale aj prezentácie úspechov, ktoré MS na tomto národnostne zmiešanom území dosiahla," uviedol pre TASR predseda MS Marián Tkáč.

MS sa v Komárne prezentuje najmä projektmi v kultúre a prácou s mládežou. V spolupráci so slovenským Gymnáziom Ľudovíta Jaroslava Šuleka vznikol pred 11 rokmi divadelný krúžok, ktorého predstavenia majú rok čo rok viac návštevníkov. "Matičiarom sa v Komárne podarilo úplne odpolitizovať. Svoju prácu a pozornosť sme sústredili na mladých ľudí, čo verejnosť ocenila. S Maticou slovenskou tu spolupracuje snáď každá inštitúcia, vrátane vedenia mesta," uviedol pre TASR riaditeľ Domu MS v Komárne Jozef Černek.
Matičný dom v Komárne je sídlom mnohých záujmových krúžkov, moderného tanca, folklóru, dramatického umenia, dychovkárov, cvičiacich seniorov či priaznivcov jogy. Pôvodne 12-členný krúžok dnes združuje viac ako stovku ľudí.

"Pracujeme s mimoriadne šikovnými ľuďmi. Naše muzikály, práca s mladými, ale aj náš, folklórom motivovaný súbor Rebeli je divácky naozaj úspešný. Veľmi radi sme ukázali celej matičnej verejnosti, celému Slovensku, čo sme dosiahli. Zároveň som rád, keď Komárno a celý náš región uvideli Slováci taký, aký je, cez atmosféru mesta na dvoch riekach, cez jeho jedinečný pevnostný systém, ktorý sa nikdy nepodarilo dobyť, či cez miestne kulinárske špeciality," doplnil Černek.13